بارگذاری...

آرشیت

طراحی دکوراسیون داخلی هنر زیباسازی و احیای فضا با استفاده از ایجاد آرایه های معماری از جمله هماهنگی و هارمونی و تضاد و در محیط است که با بکارگیری از اصول سبک های معماری در چیدمان و ترکیب رنگ و انتخاب لوازم و مورد استفاده قرار میگیرد.

آدرس:فلکه اول گوهردشت - بلوار مطهری - مابین خیابان ابوعلی سینا و خیابان آذر- پلاک 502
تلفن:02634207172
ایمیل: info@archtimans.com

قرنیز و ابزار حاشیه

قرنیز

به نوار یا باند اجرا شده در حاشیه دیوارها از کف قرنیز گفته می شود که معمولا در دکوراسیون منازل قدیمی از قرنیز سنگی و قرنیز چوبی استفاده می کردند.

انواع قرنیز

قرنیزها انواع متنوعی دارند، در فضاهای امروزی کمتر از قرنیز سنگی یا قرنیز سرامیکی استفاده می شود و قرنیزهای قدیمی جای خود را به قرنیزهای امروزی از جنس های متنوع ام دی اف MDF با روکش پی وی سی PVC و یا تمام پی وی سی PVC و قرنیزهای پلی استایرن و… داده اند و با توجه به سهولت نصب این گونه محصولات رواج بیشتری دارند.

محاسن قرنیز های امروزی

طرح و رنگ‌های مختلف و بیشمار، قابلیت شستشو، دارای انعطاف پذیری فوق العاده زیاد، آنتی باکتریال، سازگار با محیط زیست، قابل بازیافت، مقاوم در برابر هرگونه رطوبت و قارچ، وزن سبک و راحتی حمل، مقاومت فشاری فوق العاده بالا و…

کاربرد های قرنیز

در اجرای پارکت لمینیت و کفپوش بخاطر ماهیت انقباض و انبساط سراسر حاشیه کار از دیوار فاصله داشته و این فاصله را نصاب به عنوان درز انبساط در نظر می گیرد تا در اثر انبساط حاصله، به دیوار نچسبند و جای تحرک داشته باشند. اگر چنین فضایی که در حدود یک تا دو سانتیمتر باز است را به حال خود رها کنیم، علاوه بر ظاهر نامطلوب، محلی برای جمع شدن گرد و غبار خواهد شد. از این رو قرنیز می تواند درز انبساط لمینیت را پوشانده و کاور کند، و نکته مهم اینجاست که بیشتر زیبایی و جلوه فضایی که لمینیت شده است، پس از نصب قرنیز نمایان می شود و جلب توجه می کند.

در مواردی که کف منزل یا فضای تجاری و اداری سنگ یا سرامیک یا موکت و یا هر چیزی به جز لمینیت است از نظر زیبایی شناسی معماری اگر دیوار و کف، توسط یک جدا کننده از یکدیگر جدا شوند، بسیار زیباتر خواهد بود. و همچنین از نظر سازه ای نیز، خرابی انتهای دیوار و همچنین خرابی گوشه های کف که مربوط به گچ کاری و نقاشی و بنایی می باشند، پس از نصب قرنیز پوشانده خواهد شد.

از مهمترین کاربرد‌های قرنیز می‌توان به محافظت از نازک کاری های دیوار در برابر آسیب‌های ناشی از برخورد اجسام از جمله تی و جارو و همچنین جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت در پایین دیوار اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *