نقاشی-پتینه-ورق طلا

/

نقاشی و پتینه در ساختمان و بناها

رنگ به‌عنوان آخرین لایه و پوشش کامل و قابل‌ مشاهده برای سطح دیوار مطرح است؛ بنابراین اهمیت انتخاب صحیح این پوشش می‌تواند تأثیر به‌سزایی در روحیه و همچنین زیبایی محیط منزل یا محل کارتان داشته باشد.

 

چه رنگی برای کجا؟

با توجه به پیشرفت فناوری و استفاده از مواد مختلف در این زمینه، امروزه رنگ‌ها به گروه‌های بیشتری تقسیم‌بندی شده است. در حال حاضر رنگ‌روغن (مات و براق) برای فضاهایی که نیاز به شستشو داشته و گاهی اوقات دارای رطوبت زیاد و رنگ پلاستیک برای سطوح سقفی و دیوارهایی که زیاد در معرض کثیفی نیست کاملاً مناسب است.

 

انواع رنگ ها و مکمل ها

رنگ هایی که در نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان بکار برده می شوند عبارتند از:

رنگ های پلاستیکی، رنگ های روغنی، رنگ های بدون بو، رنگ آکریلیک، مولتی کالر، جوتن، کنیتکس، پتینه، کیلر، سیلر و…

رنگ مولتی‌کالر

این رنگ‌ها می‌تواند با توجه به دکوراتیو بودن و تنوع و تغییرات رنگی که در آنها پس از خشک شدنشان ایجاد می‌شود، هر نوع سلیقه‌ای را به خود جلب کند، اما مهم‌ترین نکته در این زمینه بحث‌ترمیم ساده و اجرای سریع آن‌هاست.

 

مزایا و معایب رنگ آکریلیک

مهمترین مزیت بدون بو بودن آنها می باشد ‌و تقریبا تمام خواص خوب رنگ های روغنی را دارا بوده و از ترکیبات سرب دار در آنها استفاده نشده است.

رنگ های آکریلیک دوستدار محیط زیست محسوب شده و قابل شستشو می باشند و لکه ها به سادگی از روی آنها پاک می شوند البته نه به اندازه رنگ های روغنی که ذاتا مقاوم تر هستند. رنگ های آکرولیک دارای بافت بوده و به همین دلیل پوشاننده مناسبی روی خلل و فرج سطح کار می باشند.

 

رنگ پلاستیک

از بین رنگ های موجود در بازار رنگ پلاستیک از ارزان ترین و اقتصادی ترین رنگ های مورد استفاده در نقاشی ساختمان می باشد که مهم ترین مزیت آن نیز همین قیمت پایین آن می باشد که باعث شده است کاربرد بیشتری نسبت به بقیه داشته باشد.

حلال رنگ های پلاستیکی آب می باشد به همین دلیل بوی زننده ای ندارد. در مواقعی که عجله دارید و باید حتما از رنگی استفاده کنید که سریع خشک شود، می توانید از رنگ های پلاستیکی استفاده کنید چرا که سرعت خشک شدن آنها بالا می باشد.

از معایب رنگ های پلاستیکی می توان به عدم قابلیت شستشو آنها اشاره کرد، لکه از روی رنگ های پلاستیکی به راحتی پاک نمی شوند، در مقایسه با بقیه رنگ ها زودتر زرد می شود.در محل های مختلف کاربرد دارد شامل محل هایی که تردد بسیار کمی دارند و سقف ها می توان از رنگ های پلاستیکی استفاده کرد.

هشدار، هرگز در راه روها و راه پله ها و برای رنگ آمیزی سطوح فلزی و چوبی از رنگ های پلاستیکی استفاده نکنید.

رنگ های روغنی

مهم ترین مزیت رنگ های روغنی قابل شستشو بودن آنها می باشد که باعث شده در بیشتر مکان ها با احتمال لک شدن دیوارها، از رنگ های روغنی استفاده می شود. در صورت ایجاد لک بر روی سطح کار می توان به راحتی آن را پاک کرد.

در زمان استفاده از رنگ های روغنی و در صورتیکه زیرسازی به صورت کاملا مناسب و درست انجام شده باشد، شاهد سطحی کاملا صاف و یکدست خواهید بود. رنگ های روغنی باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می شود. از دیگر مزایای رنگ های روغنی مقاومت بالای آنها در تغییرات ظاهری می باشد.

متاسفانه در بعضی از رنگ های روغنی سرب وجود دارد که وجود این ماده خطرناک در رنگ، سلامتی انسان را به خطر می اندازد. حلال رنگ های روغنی تینر و نفت میباشد و به همین دلیل بوی بد و زننده ای دارند و افرادی که آسم و یا بیماری تنفسی دارند هرگز نمی توانند هنگام اجرای رنگ های روغنی در ساختمان حضور داشته باشند و حدود یک ماه طول میکشد تا کاملا بو رنگ های روغنی در ساختمان از بین برود. در نتیجه تا یک هفته و گاها تا یک ماه نمی توان در محلی که با رنگ روغنی تزئین شده است، ساکن شد.

کاربرد رنگ های روغنی

در جاهاییکه امکان وجود رطوبت هست مانند سقف دستشویی و سقف حمام و بر روی سطوح فلزی و چوبی داخلی و محل هایی که قبلا رنگ شده، همچنین در فضاهای خارجی مثل نرده ها، حصار، درها و جانپناه و… مناسب ترین و بهترین انتخاب استفاده از رنگ های روغنی می باشد.

پتینه

در یک جمله پتینه یعنی هنر کهنه کردن فضای یک خانه ولی پتینه کاری به همین‌جا ختم نمی‌شود.

پتینه پوششی هنرمندانه برای دیوار است که انواع مختلفی دارد و به طور کلی روی یک رنگ پس‌زمینه که می‌تواند رنگ روغنی، پلاستیک یا اکریلیک باشد اجرا می‌شوند. این طرح‌ها می‌توانند برجسته یا تخت (فلت) باشند و به دو دسته کلاسیک و مدرن تقسیم بندی می‌کنند.

در ایران قدیم به جای پتینه بیشتر از گچبری اساتید هنرمند ایرانی استفاده‌ می‌شد. البته گچبری را هم می‌توان شاخه‌ای استادانه از این هنر نامید. در واقع پتینه کاری یکی از هنرهایی است که دوباره پس از سال‌ها در حوزه‌ی دکوراسیون داخلی در حال ترند شدن است؛

ورق طلا

در انواع کلاسیک، عموما پتینه کاری‌ها جلوه‌ای قدیمی به خانه می‌بخشند. پتینه کاری برجسته که در قدیم بسیار کاربرد داشته، یکی از انواع کلاسیک آن است. در نوع کلاسیک که به پتینه‌ی ورقه طلا معروف است، از خمیر مخصوص پتینه کاری استفاده می‌شود و عموما از رنگ‌های طلایی برای تزئین آن استفاده می‌کنند. در نوعی دیگر از پتینه کلاسیک می‌توان نقش سنگ، آجر یا ترک را روی سطح مورد نظر اجرا کرد.

انواع نقوش و طرح ها در پتینه

یکی از انواع بسیار پرطرفدار پتینه کاری، کهنه کاری است که با استفاده از آن می‌توان دیوار یا حتی وسایل خانه را به یک قطعه‌ی آنتیک تبدیل کرد. این کار با استفاده از یک روغن مخصوص به نام شاپون (یا شاپان) روی سطح مورد نظر اجرا می‌شود.

در انواع دیگر از پوشش ابر و باد و آسمان یا طرح فرشته به عنوان الگوی پوشش استفاده می‌شود و یا می‌توان با استفاده از تکنیک‌های رنگ آمیزی، طرح چوب یا پوششی نقره‌ای را روی سطح اجرا کرد. پتینه کاری را می‌توان روی هر سطحی اجرا کرد؛ از دیوار گچی و رنگ خورده و کاغذ دیواری شده گرفته تا سطوح چوبی وسایل خانه یا ستون‌ها.